شقاق مقعد یا فیشر

شقاق مقعد یا فیشر ، همان زخم یا ترک خوردگی انتهای روده است که معمولاً با درد و یا سوزش شدید در این ناحیه همراه است. علت اصلی این زخمها یبوست است که به دلیل رد شدن مدفوع سفت از این ناحیه زخم ایجاد شده و در صورت تداوم یبوست بر شدت آن افزوده میشود، البته اسهال شدید و التهاب روده نیز از علل این زخمها هستند .
بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به این مشکل دچار میشوند که علت آن اختلال در دفع است که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد میشود. علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است که گاهی با خونریزی همراه است .
این درد برای بیمارآزار دهنده بوده و گاهی باعث عدم توانائی در دفع میشود.

درمان: برای درمان این زخمها هرچه زودتر اقدام شود موفقیت بیشتری در پی خواهد داشت لذا توصیه میشود به محض اینکه دچار درد و سوزش در این ناحیه شدید ، این اقدامات را انجام دهید:

1.عامل اصلی ایجاد زخم یعنی یبوست را از بین ببرید، خوردن سبزیها و میوه های فراوان و یک تا دو قاشق روغن زیتون در روز، و خوردن یک لیوان شیر یا آب ولرم در ابتدای روز میتواند برای رفع یبوست به شما کمک کند.

2.روزی 2 باربه مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید ، آبی که به این منظور استفاده میکنید باید تمیز و گرم باشد ( در حدی که باعث سوختگی نشود) اما نیاز به ماده ضد عفونی یا جوشاندن آب نیست. پس از بلند شدن از لگن به آرامی خود را خشک نموده و از پمادی که پزشک تجویز مینماید به مقدار کم فقط در ناحیه ابتدای مقعد(نه داخل آن) استفاده نمایید.( معمولاَ پماد تریامسینولون یا هیدروکورتیزون برای این مورد توصیه میشود.)

3.از یک مسکن مانند استامینوفن برای کاهش درد استفاده کنید زیرا درد شدید باعث گرفتگی عضله‌ی مقعد و تشدید زخم میشود.

4. از خوردن غذاهای محرک مانند فلفل، ادویه جات، چائی غلیظ ، نسکافه و کاکائو خود داری نمایید.

5. در صورتیکه درد و یا خونرزی با این اقدامات برطرف نشد در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا اقدام لازم صورت پذیرد.

/ 1 نظر / 19 بازدید
شازده

بسیار مفید بود سپاسگزارم موفق باشید و سر بلند