یوسیپ بروز تیتو (زاده ۱۸۹۲ - درگذشته ۱۹۸۰) رئیس جمهور یوگسلاوی و رهبر اتحادیه کمونیست‌های یوگسلاوی بود. او دولتی که خود پس از جنگ جهانی دوم تأسیس کرد را «کمونیست» می‌نامید، اما از شوروی مستقل بود. او سپس از رهبران «جنبش غیر متعهدها» گشت. او که از کُروات‌ها بود در سالهای جنگ جهانی دوم رهبری نبردهای پارتیزانی با نیروهای آلمانی را برعهده داشت. اندکی پس از مرگ وی، یوگسلاوی دچار فروپاشی سیاسی شد. وی همچنین به دریافت جایزه دلاوری نظامی لهستان (ویرتوتی میلیتاری) نائل شد.

او در شهر کوچک یوزیپ بروزویچ در کامرویچ کرواسی به دنیا آمد که آن زمان جزئی از امپراطوری اتریش - مجارستان ( خاندان سلطنتی هاپسبورگ ( Hapsburg family ) بر آن سلطنت می‌کردند ) در منطقه کوچک زاگورجه بود . او فرزند هفتم خانواده فرانجو و ماریجا بروزویچ بود . پدرش فرانجو ( فرانکو ) یک کروات بود و هنگامی به دنیا آمدن یوسیپ ( جوزف ) آنها در اسلونی زندگی می‌کردند . پس از گذراندن دوران ابتدایی مدرسه او به مدرسه کامرویک رفت و در سال دوم تحصیلی در سال ۱۹۰۵ مردود شد و دیگر مدرسه نرفت . در سال ۱۹۰۷ به مناطق روستایی اطراف رفت و به عنوان یک شاگرد مکانیک در سیساک مشغول به کار شد . در همین سالها بود که با طبقه کارگری آشنا شد و برای اولین بار روز اول ماه می ( روز جهانی کارگر ) را همراه دیگر کارگران جشن گرفت . در سال ۱۹۱۰ به طور همزمان به اتحادیه کارگران فلزکار و حزب سوشیال دمکرات کرواسی و اسلونی پیوست . بین سالهای ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۳ به نحوی غیر پیوسته به کار در شهر دیگر مانند بوهم, مونیخ, مانهیم ( جایی که او برای شرکت بنز مشغول به کار شده بود ) سپس به وینر اتریش رفت و به عنوان آزماینده رانندگی برای شرکت دایملر مشغول به کار شد .

در می سال ۱۹۱۲ او جایزه نقره مسابقه شمشیر بازی بوداپست را از آن خود کرد . در پاییز سال بعد نیز در ارتش اتریش-مجارستان اسم نویسی کرد که تقریبا" با جنگ اول جهانی همزمان شد . او که باید برای خدمتش به رم می‌رفت پس از چندی به واسطه تبلیغات سیاسی ( پروپاگاندا )ضد جنگ به زندان افتاد . در سال ۱۹۱۵ او را برای جنگ با روسیه به سمت جبهه شرقی در گالیسیا فرستادند. در آنجا بود که خودش را به عنوان سربازی نمونه از دیگران متمایز کرد و کاندید مدال لیاقت شد . در عید پاک سال ۱۹۱۵ به صورت جدی زخمی و توسط روسها دستگیر شد .

همسر اولش پالجیا بروز، دختری روسی الاصلی بود که سه فرزند برایش به دنیا آورد . دختر بزگترش زلاتیچا و پسرهایش هینکو و ژارکو بودند . آنها در اوزاک قبل از عزیمت به یوگسلاوی ازدواج کرده بودند و وقتی تیتو در سال ۱۹۲۸ به زندان افتاد همسرش را به مسکو انتقال دادند . دیگر رابطه عشقی قابل توجهش با هرتا هاس که بعدها او را به همسری برگزید، بود . هرتا در سال ۱۹۴۱ برایش پسری به دنیا آورد که نامش را آلکساندر گذاشتند . آنها در سال ۱۹۴۳ از هم جدا شدند . در طول ارتباطش با هرتا هاس او همچنان به بی قیدی جنسی اش ادامه داد و با داوارجانکا منشی شخصی اش نیز رابطه داشت، کسی که می‌گفتند عشق واقعی اوست . او در ۱۹۴۶ بر اثر بیماری سل از دنیا رفت و تیتو او را در محوطه بلی دوور، اقامتگاه شخصی خودش به خاک سپرد .

معروف‌ترین همسرش ژاوانکا بروز بود . تیتو در سال ۱۹۵۲ زمانی که ۵۹ سال داشت با این زن ۲۷ ساله ازدواج کرد . ازدواج شرطی آنها که جزئیاتش نامعلوم ماند، توسط تیتو پذیرفته نشد . بروز که دختری بیست و چند ساله بود و روحیه‌ای شاد و فعال داشت، همیشه از جانب تیتو ی مسن مورد تمسخر و نکوهش قرار می‌گرفت و مراوده آن دو با یکدیگر زیبا و دلپذیر نمی نمود . اما به هر عنوان نامش به عنوان اولین زن یوگسلاو در تاریخ حک شده است . آنها در سال ۱۹۷۰ از یکدیگر جدا شدند ولی پس از مرگ تیتو او به طور رسمی در مراسم خاکسپاری تیتو به عنوان همسرش حضور یافت و بعدها نیز ادعای میراث به جا مانده از تیتو را کرد . این زوج بچه‌ای نداشتند.

/ 1 نظر / 18 بازدید
امیر

سلام.اگه مایل به تبادل لینک هستین لطف کنید لینک وب سایت من رو با نام دانلود نرم افزار وبازی اندروید در وب سایتتون قرار بدین بعد در قسمت نظرات وب سایتم نام لینک و ادرسه وب سایتتون رو قرار بدین تا لینک شمارو ثبت کنم.ممنون Website : http://bia2android.ir Email : endlive.3000@yahoo.com